Neler yeni
Televizyon ve iPtv Dünyasına Açılan Pencere 2023

Bu örnek bir konuk iletisidir. Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilir ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabilirsiniz!

• Değerli Ziyaretçi UyduportaL iPtv Paylaşım Dünyasına Hoşgeldiniz. Önemli ve Öncelikli Kurallarımız ; Kesinlikle Türkiye Digital Platform (Digiturk,D smart, Tivi Bu) Linklerinin Paylaşılması, açıktan Tüm Üye ve Ziyaretcilerimize Dağıtılması Yasaktır. Telif Hakları İçeren Film, Dizi, Oyun ve Program Yayınlamak Kesinlikle Yasaktır. Üyeliğiniz Kapatılır.!!!

• UyduPortaL Trendyol ve HepsiBurda Hizmetinizde

---->LUTFEN OKUYUNUZ<----

• Ana sayfa
  • Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!
  • Forumlar
  • UyduPortaL IPTV LINKLERI
  • İOS İşletim Sistemi
  • İOS İşletim Sistemi

Süpriz iPhone’a nasıl APK yüklenir?

urfalim63

Forum Yetkilisi
Yönetici
Forum Yetkilisi
iPhone’a nasıl APK yüklenir?

Mobil uygulamaların dosya formatları iOS ve Android’de farkılılık gösterdiği için çoğu kullanıcı iPhone’a APK yüklenemediğini biliyor ki olsada de bu konu hakkında herkesi bilgilendirme amaçlı bir yazı yazalım dedik. Android’in APK dosya formatının* iOS karşılığı olan IPA dosyalarının nasıl yüklenebileceğini de anlatmaya çalışacağız.

Bu dönemde şuan mobil için iki işletim sistemi olan android ve ios olsa da iki işletim sistemi birbirinden farklı özelliklere sahip android kullanıcılar için daha çok kolaylık sağlarken yükleme ve kullanım açısından ios’ta o kadar kolaylık sağlamıyor.

Android işletim sisteminde APK dosyasına yükleyip kurma konusunda oldukça basit bir şekilde istediğimiz uygulamaları kurarken ios işletim sistemi biraz daha uğraştırıcı olmaktadır.

Android’e APK yüklerken ios için özel APK dosyaları bulunuyor.

iPhone’a neden APK yüklenmez ?

Adından da anlaşılacağı üzere APK,*Android Application Package*(Android Uygulama Paketi) Android cihazlara uygulama yüklemeye yarayan dosya uzantısıdır. İşletim sistemlerinin geliştirilmesinde farklı yazılımlar kullanılabildiğinden, genellikle işletim sistemleri diğer işletim sistemlerine ait dosyaları çalıştıramazlar.

Aynı şey iOS işletim sistemine sahip iPhone ve iPad gibi cihazlar için de geçerli. Bu tarz cihazlar, uygulama yüklemek için kendilerine ait farklı bir dosya türü olan*IPA (.ipa)*dosyalarını kullanırlar. Apk uzantısına sahip dosyalar “Java tarzı” bir işlem gerektirdikleri için iPhone ve iPad gibi cihazların bunları çalıştırması imkansızdır.

IPA (.ipa) dosyaları iPhone’a nasıl yüklenir?

Her ne kadar Android bir cihaza APK dosyası kullanarak bir uygulama yüklemek kadar kolay olmasa da iPhone’nunuza da IPA dosyalarını kullanarak istediğiniz uygulamaları yükleyebilirsiniz. Fakat MacOS Katalina sürümü ile*iTunes kaldırıldığı için artık farklı metodlar denemeniz gerekiyor. Gelin bu yöntemlere birlikte bakalım.

Metod 1: Diawi kullanarak IPA dosyalarını yüklemek:
Diawi, kurum içi ya da geliştirme sürecindeki uygulamaları akıllı cihazlarınıza yüklemenize yarayan bir araçtır. Diawi’yi Android cihazlarınıza apk dosyalarını yüklemek için kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda iOS işletim sistemine sahip cihazlarınıza IPA dosyalarını kullanarak istediğiniz uygulamaları yükleyebilirsiniz.

Tabii ki bu işleme başlamadan önce yüklemek istediğiniz dosyanın*IPA*dosyasını bulmanız gerekiyor. IPA dosyalarını bulmak için Google’ı kullanarak birçok siteye ulaşabilirsiniz fakat bu tarz dosyalarının üçüncü kişiler tarafından yüklendiğini ve belli bir risk oluşturduğunu bilmenizde fayda var.
Diawi kullanarak IPA dosyalarını yüklemek için yapmanız gerekenler:
iPhone’nunuza yüklemek istediğiniz uygulamanın IPA dosyasını siteye yükleyin,
Size verilen linki*uygulamayı yüklemek istediğiniz cihaza gönderin,
İnternet tarayıcınız üzerinden gönderdiğiniz linki açın ve yükle öğesini seçin.

Metod 2: AppSync Unified kullanarak IPA dosyalarını yükleme (Jailbreak gerektirir):
AppStnch Unified, imzasız IPA dosyalarını iOS işletim sistemine sahip cihazlara kurmanıza yarayan bir araçtır. Benzer işi yapan diğer uygulamalardan farklı olarak 3 uygulama*ya da 7 günlük sertifika sınırı bulunmuyor. Bu şekilde* yükleme yapabilmek*için cihazınızın Jailbreak’li olması gerekiyor.

Jailbreak, Android işletim sistemlerindeki root yani sistemde belirli değişikler yapmanıza izin veren yazılımsal değişimin iPhone’daki karşılığıdır. Jailbreak’li bir iPhone ile iOS işletim sisteminin izin vermediği değişiklikleri cihazınızda uygulayabilirsiniz. Fakat bu işlemin cihazınızı*garanti dışı bırakacağını*unutmamak gerekir.*Aynı zamanda bu yöntemi kullanabilmek için*Cydia*adındaki iPhone uygulaması telefonunuzda bulunmak zorunda.
Appsync Unified kullanarak IPA dosyalarını yüklemek için yapmanız gerekenler:
Cydia uygulamasını açın ve sources kısmına gidin,
Edit, daha sonra add öğesine tıkladıktan sonra AppSync Unified’ı yükleyin,
“AppSync Unified” öğesini aratın ve eklenen repo üzerinden en yeni paketleri yükleyin,
IPA dosyasını Safari üzerinden indirin,
İndirdiğiniz dosyayı Filza dosya yöneticisine kopyalayın
Dosyayı açın ve kurun
Artık, ana ekrandan uygulamanıza erişebilirsiniz.

Evet belki iOS işletimin sistemi sahip olduğu yapı itibariyle uygulama yükleme konusunda daha zorlayıcı ve kapalı bir işletim sistemi fakat aynı zamanda bu durum iPhone kullanıcılarının güvenlik problemleri ile daha az karşılaşmalarına sebep oluyor. Yazımızda da bahsettiğimiz üzere artık siz de IPA dosya uzantılı dosyaları kullanarak iPhone’nunuza istediğiniz uygulamaları yükleyebilirsiniz fakat bunu yaparken*dikkatli olmanızda*fayda var.

rezae

Uyduportal Uye
UyduPortaL Üye
thanksssssssssssssssssssss

• Ana sayfa
  • Forumlar
  • İOS İşletim Sistemi
  • İOS İşletim Sistemi